Klient: Súkromná osoba
Funkcia: Šport a rekreácia
Plocha: 156 m²
Miesto: Bernolákovo
Rok: 2021
Rozsah: Štúdia, Projekt stavby a interiéru

Víkendový dom poskytuje zázemie pre voľnočasové aktivity jeho majiteľov, ako je letná kuchyňa, exteriérová „obývačka v záhrade“, malé fitness a herňa s biliardom. Majitelia bývajú v dome na susednom pozemku, z ktorého je uvažovaný hlavný prístup k navrhovanej stavbe. Víkendový dom je svojou priečnou osou nasadený do línie prístupového chodníka z dvora susedného domu, a zároveň rešpektuje uličnú čiaru. Dôležitým prvkom lokalitného programu je centrálny obytný priestor, ktorá sa otvára – fyzicky aj opticky – cez posuvné presklené dvere smerom do záhrady. Hĺbka gánku následne pridáva „exteriérovej obývačke“ dodatočnú úžitkovú plochu. Posuvno – skladacie paravány ju dokážu uzatvoriť a tieniť, pričom prirodzené vetranie zostane zachované. Na pozemku sú priestory pre ďalšie aktivity: pestovanie, pergola, vonkajšie ohnisko s posedením.

Celá dispozícia je vpísaná do rastra s rozmerom 1,9 x 1,9 metra, ktorého násobky 1,9 – 3,8 – 5,7 metra formujú základný konštrukčný a prevádzkový modul. Pozdĺž severnej fasády sú do rastra vložené dve uzatvorené hmoty s obslužnými priestormi skladu, kúpeľne a vstupnej chodby. Na kubusy, vložené do otvoreného interiérového priestoru, je možné vyliezť dvoma rebríkovými schodiskami a ich „strechu“ využívať pre príležitostné spanie.

Pred južnou fasádou je predsadený exteriérový gánok, ktorého strecha tieni presklenú fasádu na princípe sokratovho domu. Gánok je uzatvárateľný mechanicky posuvno – skladacími paravánmi, čím je možné vytvoriť viacero scenárov fungovania prevádzky. Hlavná časť dispozície sa odohráva v kompaktnom, otvorenom, preplávajúcom priestore, medzi zázemím a gánkom, ktorý je možné variabilne deliť priečnymi deliacimi stenami.