Klient: Hubert J. E., s. r. o.
Spoluautori: Ľubomír Murín, Stanka Murínová (MURÍN architekti)
Funkcia: Obchod a služby, Výroba
Plocha: 1.228 m²
Miesto: Areál spoločnosti Hubert J.E., Sereď
Rok: 2017 – 2022
Stupeň: Vyzvaná architektonická súťaž, 1.miesto
Vizualizácie: Erika Hrivíková – S.H.E. renders

Architektonický koncept pracuje s dynamikou, pohybom či napätím, ktoré sú vlastné šumivým vínam, a to od procesu ich výroby po otvorenie fľaše pri konzumácii. Šumivé víno je spájané s oslavou životných jubileí, osobných a pracovných víťazstiev či úspechov. Navrhujeme ľahkú, vzdušnú a otvorenú architektúru, ktorú si bude zákazník asociovať s kvalitným sektom a všetkým, čo tento nápoj symbolizuje. Použité materiály, ako sú sklo, kameň prírodný či umelý v podobe betónu a drevo, sú rovnako prítomné pri výrobe sektov a spájané s ich charakterom.

Klient požadoval vytvoriť na prízemí predajňu sektov a v suteréne pivnicu určená na degustáciu sektov a prezentáciu produktov zákazníkom či obchodným partnerom spoločnosti. Štúdia navrhuje presunúť tieto prezentačné priestory zo suterénu na prízemie a spojiť ich s predajňou. Spolu vytvoria jeden otvorený a zároveň variabilný reprezentatívny pavilónový priestor. Nadzemná časť stavby „potrebuje“ väčší objem, aby nepôsobila banálne v rámci svojho bezprostredného okolia, v ktorom dominujú oveľa objemnejšie budovy výroby a administratívy. Zeleň si vymení miesto s parkoviskom a stane sa súčasťou pavilónu v podobe „zeleného“ átria. Bude fyzicky aj opticky prepojená s interiérom budovy.

Postupné nakláňanie fľaše sektu pri technike „remuage“ prepisujeme do architektonického výrazu hlavnej fasády a tiež do statického riešenia celého objektu. Kostru pavilónu tvoria drevené lepené väzníky, radené v pravidelných rozstupoch za sebou. Každý väzník má iný profil, sledujúc postupné nakláňanie symbolickej siluety fľaše sektu. Opakujúci sa prvok, ktorý sa postupne a pravidelne mení, evokuje dynamiku, pohyb. Väzníky sa nedotýkajú priamo podlahy, ale levitujú nad ňou, čím vzniká napätie.