Architekt: Lukáš Šíp, Ľubomír Murín
Spolupráca: Susanna Herman
Vizualizácie: Erika Hrivíková – S.H.E. renders
Klient: Hubert J.E., s.r.o.
Lokalita: Areál spoločnosti Hubert J.E. v Seredi
Status: Vyzvaná architektonická súťaž, 1.miesto

Architektonický koncept pracuje s dynamikou, pohybom či napätím, ktoré sú vlastné šumivým vínam, a to od procesu ich výroby po otvorenie fľaše pri konzumácii. Šumivé víno je spájané s oslavou životných jubileí, osobných a pracovných víťazstiev či úspechov. Navrhujeme ľahkú, vzdušnú a otvorenú architektúru, ktorú si bude zákazník asociovať s kvalitným sektom a všetkým, čo tento nápoj symbolizuje. Použité materiály, ako sú sklo, kameň prírodný či umelý v podobe betónu a drevo, sú rovnako prítomné pri výrobe sektov a spájané s ich charakterom.

Investor požadoval vytvoriť na prízemí predajňu sektov a v suteréne pivnicu určená na degustáciu sektov a prezentáciu produktov zákazníkom či obchodným partnerom spoločnosti. Štúdia navrhuje presunúť tieto prezentačné priestory zo suterénu na prízemie a spojiť ich s predajňou. Spolu vytvoria jeden otvorený a zároveň variabilný reprezentatívny pavilónový priestor. Nadzemná časť stavby “potrebuje” väčší objem, aby nepôsobila banálne v rámci svojho bezprostredného okolia, v ktorom dominujú oveľa objemnejšie budovy výroby a administratívy. Zeleň si vymení miesto s parkoviskom a stane sa súčasťou pavilónu v podobe “zeleného” átria. Bude fyzicky aj opticky prepojená s interiérom budovy.

Postupné nakláňanie fľaše sektu pri technike “remuage” prepisujeme do architektonického výrazu hlavnej fasády a tiež do statického riešenia celého objektu. Kostru pavilónu tvoria drevené lepené väzníky, radené v pravidelných rozstupoch za sebou. Každý väzník má iný profil, sledujúc postupné nakláňanie symbolickej siluety fľaše sektu. Opakujúci sa prvok, ktorý sa postupne a pravidelne mení, evokuje dynamiku, pohyb. Väzníky sa nedotýkajú priamo podlahy, ale levitujú nad ňou, čím vzniká napätie.